Telematyka na wagę złota

Nie warto być mądrym po szkodzie. Dobrze jest zaś przyjąć za pewnik, że jedyna stała w życiu i biznesie rzecz to zmiana. Co jedno ma wspólnego z drugim? W dzisiejszych czasach przyspieszonego rozwoju technologicznego – wszystko. W tym zestawieniu dynamiczną zmianą jest telematyka w służbie zarządzania flotą w branży przewozowej, a szkodą – zaginięcia bądź kradzieże sprzętu i pojazdów czy niezaplanowane – co do zasady – awarie. Warto zatem wdrożyć zmianę, by być mądrym już przed szkodą.

2021-02-22 09:39:38

Ten dzień nie mógł zacząć się gorzej

Kolejny raz trzeba przerwać pracę i opuścić biuro, by znaleźć „zagubione” naczepy. Tak – naczepy, choć duże, dość łatwo się gubią, a w ślad za ich zgubieniem idą skargi klientów na niewywiązanie się z umowy na czas. Tymczasem brakuje jakiegokolwiek punktu odniesienia dla podania choćby w przybliżeniu ich przybycia i nowych terminów, bo najzwyczajniej  w świecie „zniknęły z radarów”.

A to jeszcze nic w porównaniu z sytuacjami, gdy któraś ulegnie awarii w trasie i ciężko ją konkretnie wskazać na mapie czy znaleźć dokładne dane o historii jej lokalizacji. Bywa też tak, że nie można namierzyć skradzionej naczepy, która została przyczepiona do nowej ciężarówki.

W takie dni trzeba być gotowym na wszystko, mieć oczy dookoła głowy i 5 planów awaryjnych, a przy tym bez dostępu do danych GPS wskazujących dokładne położenie naczep nieustannie logować się na komputerze w celu nadzoru systemów logistycznych, jeśli oczywiście firma takimi dysponuje.

Ten dzień mógł jednak zacząć się dużo lepiej

Wszystkie naczepy są pod stałą kontrolą, co ułatwia pracę całemu zespołowi i deleguje do konkretnych zadań bez niepotrzebnych nerwów i straty czasu. Łatwe w użyciu rozwiązania ułatwiają w przypadku przewozów długodystansowych zwiększenie wydajności oraz zysków i – to żaden frazes – pośrednio, lecz tak naprawdę wprost pomagają utrzymać miejsca pracy.

Dla kierownika zespołu, który ma dostęp do różnych typów raportów i powiadomień, nie ma rzeczy niemożliwych. Trzyma on bowiem w garści bezcenny czas swój i swoich pracowników. Jeśli coś się nie zgadza lub został przekroczony limit wykorzystania, wie o tym pierwszy dzięki otrzymanej wiadomości na adres e-mail lub poprzez SMS. Ma nieustannie wgląd w dane aktualne i historyczne.

W praktyce oznacza to, że ryzyko opóźnień przy przewozach na dłuższe odległości jest zminimalizowane. Komunikacja z klientem w przypadku zmiany trasy z powodu wypadku drogowego albo korka pozostaje nieprzerwana. Naczepy są na mapie w czasie rzeczywistym lokalizowane od ręki, a z kierowcą można się skontaktować za pomocą wiadomości tekstowych. Informacje na temat oczekiwanego czasu przybycia naczepy są wówczas dokładne.

   Wszyscy w firmie mogą mieć dobry dzień

Kiedy codzienne kursy stają się bezpieczniejsze i bardziej komfortowe dla kierowców, ich dzień pracy ulega skróceniu, ponieważ lepiej planują trasy, mają ścisłą kontrolę nad naczepami i bliższy kontakt z kierownictwem. Gubienie czy utrata sprzętu i narzędzi przestaje być ich zmorą – nie muszą już ich szukać. Okazuje się, że telematyka wpływa bezpośrednio na charakter i wydajność ich pracy.

Dlaczego liczby w telematyce są tak przyjazne i atrakcyjne?

Kiedy ponad 36 000 klientów kupuje ponad 370 000 sztuk urządzeń do sprawowania kontroli nad sprzętem, maszynami czy pojazdami, znaczy to niechybnie, że ten system działa. Urządzenia od ABAX mają certyfikaty ECE R10 i IP69K.

Automatyczne aktualizowanie położenia co 60 sekund naczepy połączonej z siecią to milowy krok w dążeniu do pełnej kontroli własnego sprzętu.

Na mapie GPS można zobaczyć najbliższe pojazdy, a to cenna informacja, gdy chce się wysłać najbliższego kierowcę do klienta w ramach pilnego zamówienia. W branży transportowej szybkość reakcji ma kluczowe znaczenie. Klienci oczekują ekspresowej dostawy. Zapasy kurczą się, a zamówienia napływają w ostatniej chwili. Trzeba być elastycznym, by móc zrealizować zamówienia składane w ostatniej chwili, szybko odbierać i dostarczać towar oraz niezwłocznie informować klientów o zmianach. Ciężko to sobie dziś wyobrazić bez specjalnej aplikacji mobilnej.

Dodatkowym atutem jest możliwość określenia obszaru geograficznego, którego dana naczepa lub sprzęt nie może opuszczać! Kierownictwo wie od razu o przekroczeniu wyznaczonej granicy, a administrator może sprawdzić na mapie, dokąd monitorowany obiekt zmierza.

Wracając do użytego we wstępie porównania, ale mówiąc już wprost – pełen wgląd w dane naczep i całodobowa obserwacja ruchu pojazdów na mapie w czasie rzeczywistym pozwala zidentyfikować mało wydajne metody pracy, inteligentniej wyznaczać trasy i w efekcie zwiększać zyski.

Interesujące? Przekonaj się o skuteczności rozwiązań ABAX tutaj lub zadzwoń do nas: 587420688.

Źródło: Materiał Partnera

ZNAJDŹ NAS: