Jak zoptymalizować koszty transportu?

Od pierwszego dnia prac nad DBK Fleet Management – autorskim systemem zarządzania flotą – stawialiśmy przede wszystkim na wsparcie przedsiębiorców. Wsparcie, które przyniesie im wymierne oszczędności wynikające z optymalizacji pracy floty pojazdów.

2020-12-04 08:42:24

Tę drogę rozpoczęliśmy od zaawansowanego systemu automatycznego pobierania danych z tachografu i karty kierowcy, pozwalającego zaoszczędzić czas pracowników firmy oraz zminimalizować konieczność terminowego powrotu do bazy. Pochylając się nad kwestią tachografu, nie można zapomnieć o istotnej funkcji, jaką jest wyświetlanie czasu pracy kierowcy w czasie rzeczywistym. Użytkownik systemu w każdej chwili może zweryfikować takie parametry, jak m.in.: dzienny czas jazdy, tryb pracy, dwutygodniowy czas pracy czy informacje na temat przerw. Jeśli zaistnieje potrzeba, w każdej chwili możemy sprawdzić historię czasu pracy kierowcy – nawet rok wstecz – i bez konieczności analizy plików z karty kierowcy wywnioskować, czy dostępny czas pracy został w pełni wykorzystany.

Skuteczna analiza

Kolejnym aspektem, na którym się skupiliśmy, udoskonalając nasz system, była analiza wskaźników ekonomicznej jazdy pojazdu. Wspomniane parametry dostępne w czasie rzeczywistym oraz w zaawansowanych raportach, dotyczących zarówno pracy pojazdu, jak i kierowcy, wyróżniają się szczególną dokładnością. Koncentrują się przy tym na wykorzystaniu systemów wspomagania, które w dzisiejszych czasach stanowią standardowe wyposażenie zaawansowanych technologicznie pojazdów ciężarowych.

Fot. Moduł planowania tras w systemie telematycznym DBK Fleet Management

Następnym krokiem było wykorzystanie zaawansowanej technologii w celu zwiększania efektywności biznesu m.in. poprzez zmniejszenie zużycia paliwa. Mowa tutaj o najnowszej marce w portfolio autoryzacji Grupy DBK – Steinbauer Performance. Jest to najwyższej jakości produkt z rodziny power box. Zastosowana technologia w połączeniu z oprogramowaniem przygotowanym na potrzeby pojazdów ciężarowych przez specjalistów z Grupy DBK oraz Steinbauer Performance pozwoliła nam osiągnąć niemożliwe. Dzięki wdrożeniu możliwe było zmniejszenie zużycia paliwa o nawet 5–8% – i to niezależnie od marki oraz modelu pojazdu ciężarowego.

Najnowsze rozwiązania

Obecnie zespół pracujący nad DBK Fleet Management koncentruje się na dalszych pracach związanych z aktualizacją systemu i wzbogaceniem go o kolejne rozwiązania technologiczne i systemy. Już teraz możemy poinformować, że niebawem pierwsi klienci Grupy DBK będą mogli testować nasze najnowsze rozwiązanie wspomagające firmy transportowe w optymalizacji biznesu – będzie to przygotowany w zupełnie nowej odsłonie PLANER TRAS. Dzięki rozwinięciu tej funkcji możemy nie tylko wyznaczyć trasę pojazdu, uwzględniając jego masę oraz wymiary, ale także obliczyć koszt przejazdu. Zaawansowany kalkulator systemowy wyliczy wszystkie koszty transportu, takie jak koszt paliwa, opłat drogowych, eksploatacji pojazdu oraz pracownika, podając na końcu sumę kosztów, jakie przyjdzie nam ponieść podczas realizacji danego zlecenia.

Autor: Paweł Panfil, Dyrektor Działu Telematyki w Grupie DBK

________________

Grupa DBK to największy w Polsce dostawca produktów i usług dla branży TSL. Działa na polskim rynku od 1996 r. Tworzą ją powiązane ze sobą kapitałowo spółki, dzięki którym możliwa jest kompleksowa obsługa flot pojazdów ciężarowych – od finansowego wsparcia podczas zakupu, przez dobór odpowiedniego pojazdu, po pełną obsługę posprzedażową. Siłą Grupy DBK jest rozbudowana sieć serwisowo-sprzedażowa na terenie całej Polski (24 oddziały). W każdym punkcie przedsiębiorca otrzymuje pełen pakiet produktów i usług. Grupa DBK to wyłączny dystrybutor marki Kögel w Polsce. Ponadto posiada autoryzacje takich marek jak DAF, IVECO, MAN oraz Kässbohrer. Grupa DBK to szereg innych usług wspomagających firmy transportowe, takich jak: wynajem długoterminowy, pełny asortyment części zamiennych, a także bogata oferta używanych pojazdów ciężarowych i dostawczych wszystkich marek. W portfolio grupy znajdą Państwo również usługi finansowe i ubezpieczeniowe świadczone przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem. Oferta przygotowana przez Grupę DBK to odpowiedź na potrzeby firm, które poszukują wygodnych i elastycznych rozwiązań. Więcej na www.grupadbk.com oraz https://dbkfleetmanagement.com.

ZNAJDŹ NAS: