Faktoring kołem ratunkowym w branży TSL

Rynek transportowy w Polsce rozwija się niesamowicie szybko. Trudno się dziwić – nasz kraj ze względu na swoje położenie geograficzne doskonale nadaje się do tworzenia centrów dystrybucyjnych na rynki zarówno wschodnie, jak i zachodnie. Jednak ten dynamiczny rozrost ma swoją ciemną stronę – zwiększoną konkurencję. Obniżanie marży i wydłużanie terminów płatności to codzienność firm transportowych którą wymusza rynek. Co zrobić jednak, gdy wyśrubowane warunki i niezapłacone w terminie faktury zagrożą nam utratą finansowej płynności? Skorzystaj z faktoringu dla firm transportowych!

2019-09-30 14:37:33

Jak pomaga faktoring dla firm transportowych?

Wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności – nawet 3-miesięcznym – jest ogromnym ukłonem przewoźnika w stronę odbiorców usług sektora TSL, jednak dla samego właściciela firmy transportowej wiąże się z dużym ryzykiem. Może powodować zatory płatnicze i trudności z regulowaniem własnych zobowiązań. Jak zachować płynność finansową, gdy zarobione przez nas pieniądze utknęły w niezapłaconych fakturach? Skąd brać środki na bieżącą działalność i realizację nowych zleceń?

Często w takiej sytuacji przedsiębiorcy korzystają z usługi faktoringu. Jeśli nie chcemy czekać na uregulowanie faktury z odroczonym terminem płatności, możemy ją odsprzedać firmie faktoringowej takiej jak Monevia, która wypłaca gotówkę od razu po podpisaniu umowy.

Jak działa usługa faktoringu?

Z faktoringu najczęściej korzystają właściciele małych i średnich przedsiębiorstw. To oni najczęściej muszą wydłużać terminy zapłaty dla swoich odbiorców i borykają się następnie z widmem utraty płynności finansowej. Dlatego faktoring  jest bardzo popularną usługą finansową, dużo dostępniejszą niż pożyczki czy kredyty.

Odroczona płatność nie taka straszna

Korzystając z usługi faktoringu dla firm transportowych od Monevii, klient może sprzedać dowolną liczbę faktur w dowolnym momencie. Nie trzeba także podpisywać stałych umów. Z faktoringu można skorzystać nawet jednorazowo. Zazwyczaj nie ma także określonej minimalnej wartości sprzedawanej faktury lub jest ona na niewysoka. A co najważniejsze gotówka wpływa na konto przedsiębiorcy bardzo szybko. Faktoring od Monevii zapewnia jej wypłacenie do 24 godzin od podpisania umowy. Mając pieniądze uwolnione z faktury możesz regulować terminowo swoje bieżące zobowiązania i spokojnie czekać na opłacenie jej przez kontrahenta.

Formalności ograniczone do minimum

W ostatnich latach firmy faktoringowe bardzo aktywnie rozwijają usługi online. Możliwość zdalnego zawarcia umowy czy dostosowanie platformy do obsługi mobilnej to duże ułatwiania dla klientów. Faktoring dla firm transportowych od Monevii wymaga jedynie darmowej rejestracji konta, a wszelkie formalności związane ze sprzedażą faktur oraz ich opłaceniem odbywają się online. Dostęp do usługi faktoringu jest możliwy 24 h na dobę 7 dni w tygodniu, z dowolnego miejsca. Firma faktoringowa nie wymaga też przedkładania żadnych dokumentów finansowych czy zaświadczeń!

Bezpieczna współpraca z kontrahentami

Korzyści wynikające z faktoringu to nie tylko przyśpieszenie spływu należności. To także sposób na zapewnienie sobie wiarygodnego źródła informacji o kontrahentach, z jakimi podejmujemy współpracę. Firma faktoringowa w momencie przejęcia faktury weryfikuje zdolność finansową przedsiębiorcy, który zobowiązany jest fakturę tę opłacić. Faktoring od Monevii zapewnia weryfikację kontrahentów całkowicie bezpłatnie. Dzięki tej usłudze każdy przedsiębiorca, który decyduje się skorzystać z usług faktoringu, może sprawdzić wiarygodność kontrahenta. To cenna wiedza, którą można wykorzystać, aby w przyszłości unikać kontrahentów, którzy nie chcą regulować swoich zobowiązań w terminie. Nie do przecenienia może też być mało widoczna cecha faktoringu jaką jest dyscyplinowanie kontrahentów w zakresie dotrzymywania terminów płatności. Odbiorca, który wie że jego dostawca dokonał sprzedaży wierzytelności nie może sobie pozwolić na dalsze odraczanie terminów płatności, bo wie że proces dochodzenia należności został przekazany wraz ze sprzedaną fakturą do instytucji finansowej, która posiada dużo efektywniejsze narzędzia dochodzenia zapłaty.

Czy faktoring w branży transportowej jest dobrym pomysłem?

Bez wątpienia. Nie musisz czekać, aż otrzymasz pieniądze z faktury z odroczonym terminem płatności. Gotówkę możesz mieć już teraz. Jednak rynek usług faktoringowych rozwija się prawie tak samo prężnie jak branża TSL. Dlatego warto zawsze sprawdzać i porównywać oferty firm faktoringowych, aby wybrać tę najbardziej korzystaną. Elementy oferty które warto sprawdzić to m.in. czy firma faktoringowa kupuje fakturę w kwocie brutto czy tylko netto, jakie są dodatkowe opłaty czy odsetki za opóźnienie w zapłacie faktury przez kontrahenta i jaki staż musi mieć firma by móc skorzystać z usługi faktoringu. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą faktoringu od Monevii, która przygotowała swoją ofertę dla firm transportowych, we współpracy z firmami transportowymi.

ZNAJDŹ NAS: