Przegląd myjek ciśnieniowych najważniejszych producentów

Umiejętne i nastawione na efektywne działanie zarządzanie firmą transportową lub działem spedycyjnym musi opierać się na szeregu trafnych decyzji w wielu aspektach. Obok tematyki związanej ze środkami transportu w firmie, duże znaczenie ma ich bieżąca konserwacja i utrzymanie czystości – we wzorowej kondycji. Z tym, wydawać by się mogło, prozaicznym zadaniem doskonale radzą sobie myjki ciśnieniowe będące na wyposażeniu wielu firm.

2018-10-02 15:20:57

Obok produktów niewiadomego pochodzenia dostępnych w marketach i Internecie, rynek oferuje wiele profesjonalnych narzędzi renomowanych producentów gwarantujących wysoką jakość, a przede wszystkim wysokorozwiniętą obsługę posprzedażową nie tylko w okresie gwarancji. Firmy, takie jak Kärcher, Bosch, Husqvarna, Black & Decker czy Stiga, zapewniają szeroki wybór modeli i wersji myjek ciśnieniowych spełniających najróżniejsze oczekiwania i potrzeby użytkownika. Począwszy od modeli do typowo domowego użytkowania, skończywszy na produktach wykorzystywanych do czyszczenia pojazdów specjalistycznych z betonu lub chemikaliów. Wybór odpowiedniej myjki mamy mocno ułatwiony, zwłaszcza jeśli zamierzamy sięgnąć po produkt z wyższej półki cenowej. Wiele oferowanych przez nie dodatkowych funkcjonalności gwarantuje szeroki zakres użyteczności.

Nie tylko do mycia

Bez względu na markę i renomę producenta, myjki ciśnieniowe służą nie tylko do mycia pojazdów. Nawet w przypadku najtańszych modeli mogą być wykorzystywane również do czyszczenia elewacji budynków, placów wyłożonych kostką brukową, chodników, ceramiki warsztatowej i, rzecz jasna, wszelkiego rodzaju pojazdów. Wysokie ciśnienie wylatującego strumienia wody skutecznie usunie zanieczyszczenia z podłoża czy oczyści maszyny budowlane z zasychającego betonu. Kompleksowe czyszczenie pojazdów w znaczący sposób ułatwiają dostępne funkcjonalności myjek i akcesoria im dedykowane. Warto pamiętać, że niewłaściwe użytkowanie nawet na pozór myjki o niskim ciśnieniu może doprowadzić do uszkodzenia powłoki lakierniczej, elementów gumowych i powierzchni reklamowych na pojeździe. Ciśnienie wody na końcu lancy w przypadku najtańszych produktów oscyluje od 80 do 110 barów, generując nieuzasadnione koszty.

Do długotrwałej pracy

Najtańsze modele myjek ciśnieniowych wymienionych producentów przeznaczone są do typowo domowego użytkowania, wykluczającego pracę ciągłą – tym samym nie nadają się one do usuwania trudnych zanieczyszczeń, takich jak smar, olej, trawa wyrastająca między kostką brukową i zasychający beton. W tym przypadku niezbędne są myjki przystosowane do długotrwałej pracy bez obaw o drastyczne skrócenie ich żywotności. Ciągła praca najtańszej myjki w krótkim czasie doprowadzi do nadmiernego przegrzania kluczowych elementów roboczych wykonanych z tworzywa. Plastikowa pompa wysokiego ciśnienia jest znacząco tańsza w produkcji – niestety, niewłaściwie eksploatowana ulega błyskawicznej degradacji.

Co gorsza – wykonane z tworzyw sztucznych podzespoły myjki ciśnieniowej w niskich temperaturach często ulegają uszkodzeniu – woda znajdująca się w ich wnętrzu zamarza, rozsadzając je.

Wystarczy jedna mroźna noc, by doszczętnie zniszczyć myjkę z niskiej półki cenowej. Większą wytrzymałość prezentują droższe myjki wyposażone w aluminiowe lub mosiężne pompy wysokiego ciśnienia, radzące sobie z trudami ciągłej pracy. Wysoka temperatura nie odbija się na ich wydajności, podobnie jak oddziaływanie mrozów.

Kluczowe elementy

Wybór myjki ciśnieniowej wbrew pozorom nie należy do prostych decyzji. Serwisanci renomowanych marek sugerują, aby zwracać uwagę na kilka parametrów istotnych z perspektywy użytkownika. Oprócz materiału, z jakiego wykonana jest pompa wysokiego ciśnienia, należy zweryfikować moc silnika zasilającego czy ciśnienie i wielkość strumienia wody na końcu lancy. Na dalszym planie stawiane są dostępne akcesoria i funkcjonalności myjki. Budżetowe modele gwarantują wysokie ciśnienie generowane przez pompę, ciśnienie robocze strumienia wody okazuje się jednak zawsze znacząco niższe – co ogranicza przydatność urządzenia w codziennej eksploatacji.

Dzięki regulacji strumienia wody użytkownik jest w stanie uzyskać wysokie, punktowe ciśnienie – mogące z łatwością uszkodzić karoserię pojazdu i wiele innych elementów.

W tym miejscu przewagę mają myjki ciśnieniowe z wyższej półki cenowej dające znacznie szerszy zakres regulacji, a przede wszystkim wyższe – użyteczne ciśnienie strumienia wody. Operowanie płaskim strumieniem wody o wysokim ciśnieniu nie spowoduje zniszczeń na karoserii. Co ciekawe – niskie zużycie wody wcale nie jest zaletą wybieranego urządzenia – gros najdroższych modeli myjek ciśnieniowych zużywa dużo więcej wody niż budżetowe zamienniki (500 l/h zamiast 300–350 l/h pracy), zapewniając jednak bezpieczeństwo użytkowania za sprawą szerokiego strumienia wody.

Przegląd modeli

Od kilkunastu lat w świadomości polskiego klienta ikoną myjki ciśnieniowej są produkty firmy Kärcher – nierozerwalnie kojarzące się z dbaniem o czystość w rozmaitych warunkach. Propozycją dla firm transportowych i budowlanych zmagających się z ogromnymi potrzebami w zakresie czyszczenia pojazdów i sprzętu jest wysokociśnieniowe urządzenie Kärcher HD-10/25 kosztujące ponad 9,5 tys. zł – klasa super. Trójfazowy chłodzony wodą silnik elektryczny, trójkołowa mosiężna pompa wody, gumowe koła i daleko idące zabezpieczenia wpływają na długotrwały komfort użytkowania. Wstępny filtr dba o zatrzymywanie zanieczyszczeń wody płynącej z sieci, chroniąc pompę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Pojawienie się jakiegokolwiek przecieku od razu unieruchamia maszynę, zapobiegając powstaniu zwarcia instalacji elektrycznej. W standardzie otrzymujemy wysokociśnieniowy pistolet Easy!Force Advanced i obrotową lancę, 10-metrowy wąż oraz dyszę rotacyjną. System mocowań Easy!Lock (jak zapewnia producent) umożliwia błyskawiczne łączenie akcesoriów Kärcher. Pokaźny zakres regulacji strumienia wody gwarantuje wspomniana dysza rotacyjna. W razie konieczności preparaty czyszczące podawać możemy w bezpieczny dla urządzenia sposób bezpośrednio do lancy. Dzięki temu robocze elementy myjki nie mają kontaktu ze żrącymi detergentami.

Maksymalnie urządzenie jest w stanie wygenerować ciśnienie 275 barów.

W klasie średniej Kärcher proponuje myjkę ciśnieniową HD 9/20-4 o maksymalnym ciśnieniu 220 barów. Waga urządzenia oscyluje wokół 41 kg (klasa super 68 kg). Za cenę 7,6 tys. zł otrzymujemy chłodzony wodą i powietrzem silnik elektryczny, mosiężną trójkołową pompę wody, 10-metrowy wąż wysokociśnieniowy, dyszę rotacyjną, a także system SwitchChem pozwalający na precyzyjne dawkowanie detergentów. Ciekawostką jest system SwitchChem, bowiem za pośrednictwem dwóch zaworów użytkownik bez przerywania pracy może wybierać między dwoma preparatami.

Porównywalne parametry przedstawia klasa kompakt. Za cenę 4,5 tys. zł producent proponuje model HD 5/17 C, ważący 26 kg. Mosiężna pompa, dysza rotacyjna i wąż o długości 10 m przekładają się na wszechstronność urządzenia. Co więcej – myjka pracować może w pionie i poziomie. Model ProHD 600 – klasa mobilna – waży 22 kg. Łatwość transportu pozwala na wykorzystywanie urządzenia w trudno dostępnych miejscach.

Trwałość i przydatność na lata zapewnia wykonana z mosiądzu pompa wody i 180 barów gwarantowanego ciśnienia.

Bosch, jeden z czołowych producentów elektronarzędzi, również zapewnia ogromny wybór myjek ciśnieniowych – od modeli sprawdzających się w przydomowym ogrodzie, kończąc na profesjonalnym sprzęcie o wysokiej wytrzymałości i wydajności dedykowanym m.in. firmom budowlanym i transportowym. Linia profesjonalnych produktów Bosch znacząco różni się od serii ogrodowej. Kosztujący 2,4 tys. zł model GHP 5-75 X Professional sprzedawany jest ze zbrojonym 10-metrowym wężem i 5-metrowym przewodem roboczym. W zestawie otrzymujemy pistolet i dyszę obrotową z wieloma pozycjami operowania strumieniem wody. W celu osiągnięcia wymaganej renomą marki trwałości zastosowano wytrzymałe materiały wysokiej jakości. Stalowa, 4-tłokowa pompa wysokiego ciśnienia chroniona jest przez filtr wstępny wychwytujący drobne zanieczyszczenia – do jej napędu wykorzystano indukcyjny silnik elektryczny o mocy 2600 W. Maksymalne ciśnienie wytwarzane przez pompę to 185 barów, robocze ciśnienie strumienia wody dochodzi do 140 barów. Przydatną funkcją, zwłaszcza w trudnych warunkach, jest możliwość samoczynnego zasysania przez myjkę wody z zewnętrznego źródła – chociażby z jeziora czy studni. Niska masa 27 kg i możliwość pracy w pionie lub poziomie mocno podnosi mobilność i walory funkcjonalne urządzenia.

Na 2 tys. zł wyceniany jest nieco słabszy i uboższy model Bosch GHP 5-65 X.

Jego parametry to: ciśnienie użytkowe na poziomie 130 barów, maksymalne 160 barów, stalowa pompa wysokiego ciśnienia i silnik zasilający o mocy 2400 W – całość waży niespełna 23 kg. Bosch zapewnia pokaźne zaplecze akcesoriów pozwalających dopasować funkcjonalności urządzenia do bieżących firmowych potrzeb. Użytkownicy docenią zapewne 36-miesięczną gwarancję i rozwinięte zaplecze serwisowe producenta.

Firma Husqvarna również mocno zaznacza swoją obecność na rynku urządzeń elektrycznych.

Przy projektowaniu serii myjek ciśnieniowych 400, 300 i 200 sięgnięto po doświadczenia użytkowników. W efekcie producent gwarantuje materiały wysokiej klasy i staranność produkcji swoich urządzeń. Codzienną eksploatację ułatwia długi, 13-metrowy wzmacniany wąż z obrotowym bębnem, który przeciwdziała splataniu się go w czasie pracy. Ergonomia i łatwość obsługi przyświeca twórcom myjek Husqvarna. Niska waga nieprzekraczająca 29 kg, uchwyty na obudowie myjki na wszystkie dostępne akcesoria i dopasowany do dłoni pistolet ułatwiają sprawne operowanie lancą myjącą. Seria 400 wyposażona jest w mosiężną pompę wody generującą 150 barów – zużycie wody oscyluje wokół 550 l/h. Cena 2,4 tys. zł. Serie 200 i 300 również wykorzystują metalowe pompy paliwowe o wydajności odpowiednio 135 i 150 barów – cena: 1 tys. i 1,5 tys. zł.

Wszechstronne zastosowanie myjek ciśnieniowych w domu i firmie bardzo często skłania kupujących do złudnych oszczędności. Zakup budżetowego urządzenia z zamiarem intensywnej eksploatacji nigdy nie kończy się szczęśliwie. Zatarty silnik czy pompa wysokiego ciśnienia to tylko najpoważniejsze usterki wynikające z niskiej jakości zastosowanych materiałów. Produkty renomowanych producentów przeznaczone dla profesjonalistów zapewniają odpowiednią jakość wykonania, walory użytkowe i wytrzymałość. W razie wystąpienia jakiejkolwiek usterki, serwis będzie w stanie w krótkim czasie ją usunąć.

Tekst ukazał się w Magazynie Transport i Spedycja, wydanie sierpień-wrzesień.

 

ZNAJDŹ NAS: