Magazyn Transport i Spedycja
Pobierz darmowe poradniki
 • Rynek Używanych Ciągników Siodłowych
  Format: pdf -
  Pobierz plik
 • Mapa producentów i dystrybutorów naczep i zabudów
  Format: pdf - 3,84 MB
  Pobierz plik
 • [Dodatek] Monitoring pojazdów GPS
  Format: pdf - 1,84 MB
  Pobierz plik
Pokaż więcej raportów


Trans&Log 2017

Rynek faktoringu w Polsce z coraz większymi obrotami

Rynek faktoringu w Polsce z coraz większymi obrotami

Rynek faktoringu w Polsce zyskuje coraz większe uznanie wśród przedsiębiorców. Z tego narzędzia finansowania korzysta prawie co dziesiąta firma - wynika z 15. fali badania Bibby MSP Index. Według danych Polskiego Związku Faktorów rynek faktoringu w pierwszym półroczu 2018 r. osiągnął obroty w wysokości 109,5 mld zł, aż o 27,5 proc. wyższe niż przed rokiem.

Współcześnie usługi faktoringowe są łatwiej dostępne dla przedsiębiorców niż jeszcze kilka lat temu. Firmy je oferujące dopasowały się do różnych modeli funkcjonowania organizacji, które poszukują elastycznych form finansowania. Według 15. fali badania Bibby MSP Index, aż 88,9 proc. przedstawicieli sektora MŚP zdeklarowało, że pojęcie faktoringu jest im znane.

– Faktoring jest sposobem na pozyskanie środków na finansowanie bieżącej działalności. Nie jest jednak formą kredytu. Na jego siłę składa się przede wszystkim wysoka skuteczność w rozwiązywaniu codziennych problemów przedsiębiorców np. z płynnością finansową, która jest jednym z warunków pomyślnego rozwoju każdej organizacji. Faktoring dostosowuje się do potrzeb wciąż zmieniającego się rynku oraz oczekiwań przedsiębiorców. Świadomość korzyści jakie dają te usługi wzrasta – podkreśla Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Finnancial Services.

Istnieje wiele rodzajów faktoringu. Podstawowym kryterium podziału jest ulokowanie ryzyka niewypłacalności dłużnika.

 • Faktoring pełny (właściwy, bez regresu, z przejęciem ryzyka) to rozwiązanie dla firm, które planują rozpocząć współpracę z nowymi kontrahentami oraz organizacji dynamicznie rozwijających swoją działalność. Decydując się na faktoring pełny przedsiębiorca pozbywa się pełnego ryzyka niewypłacalności dłużnika, przejmuje je faktor. Jego zabezpieczeniem jest polisa ubezpieczeniowa. Zawrzeć może ją firma faktoringowa, której właściciel firmy powierza należności. W przypadku, gdy przedsiębiorca posiada już ubezpieczenie również może ono stanowić formę zabezpieczenia.  
 • Faktoring niepełny (niewłaściwy, z regresem) jest korzystnym rozwiązaniem dla firm, które dobrze znają rynki zbytu swoich towarów i usług, przez co mogą pozwolić sobie na zachowanie części ryzyka. Ta forma finansowania sprawdzi się także, jeśli dana organizacja współpracuje z już gronem stałych i sprawdzonych kontrahentów. Faktoring niepełny polega na cesji wierzytelności czyli przeniesieniu wierzytelności na firmę faktoringową. Jest to również rodzaj wsparcia finansowego działalności na podstawie faktur, ale w tym przypadku przedsiębiorca nie pozbywa się ryzyka niewypłacalności swoich klientów. Bierze on tym samym na siebie odpowiedzialność za wykup należności niemożliwych do spłaty przez kontrahentów (następuje tzw. zwrotny przelew wierzytelności).

Rodzaje faktoringu można wyodrębnić również biorąc pod uwagę miejsce działalności podmiotów biorących udział w transakcji. Wyróżniamy faktoring krajowy i ekspertowy. Ten pierwszy idealnie sprawdzi się w przypadku przedsiębiorców zarejestrowanych w Polsce oraz oferujących swoje towary i usługi klientom także zarejestrowanym w naszym kraju. Według danych Polskiego Związku Faktorów najpopularniejszą formą faktoringu jest właśnie faktoring krajowy pełny. Wartość jego obrotu w II kwartale br. wyniosła ponad 44,4 mld. zł., a krajowego niepełnego ponad 30,8 mld. zł. Faktoring eksportowy natomiast dedykowany jest przede wszystkim krajowym przedsiębiorcom prowadzącym działalność eksportową. Analogicznie wartość jego obrotu wyniosła ponad 10,1 mld. zł (faktoring pełny) i prawie 8 mld. zł (faktoring niepełny). 

– Wybór właściwej dla danej organizacji formy wsparcia finansowego jest dużym wyzwaniem. Związane jest to m.in. z tym, że na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych rozwiązań. Faktoring na ich tle wyróżnia się elastycznością i indywidualnym podejściem do każdego biznesu. Warto przed rozpoczęciem współpracy z firmą faktoringową sprawdzić dostępne oferty oraz zapoznać się z opiniami firm, które już skorzystały z usług danego  faktora – dodaje Jerzy Dąbrowski.

Komunikat prasowy
Komunikat prasowy

Skontaktuj 
się z autorem:

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

 • dostęp do wszystkich treści na stronie magazyn-tis.pl,
 • cotygodniową porcję newsów i inspiracji, czyli newsletter magazynu Transport i Spedycja
 • informacje o wydarzeniach organizowanych przez magazyn Transport i Spedycja,

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

Tagi: #dokumentacja, #wydarzenia

Przeczytaj także:

Partnerzy 
strategiczni:
Partnerzy
merytoryczni:
2015 @ FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
Zdjęcia udostępnia fotolia.pl