Magazyn Transport i Spedycja
Pobierz darmowe poradniki
 • Rynek Używanych Ciągników Siodłowych
  Format: pdf -
  Pobierz plik
 • Mapa producentów i dystrybutorów naczep i zabudów
  Format: pdf - 3,84 MB
  Pobierz plik
 • [Dodatek] Monitoring pojazdów GPS
  Format: pdf - 1,84 MB
  Pobierz plik
Pokaż więcej raportów


Trans&Log 2017

Transport przyszłości możliwy tylko dzięki rozwoju technologii mapowych

Transport przyszłości możliwy tylko dzięki rozwoju technologii mapowych

Dzisiejsza rewolucja technologiczna w obszarze transportu i logistyki czerpie siły z technologii cyfrowych. Dzieje się to przy szerokim wykorzystaniu danych geoprzestrzennych. Badania przeprowadzone przez firmę Vanson Boure wskazują, że technologie mapowe mają ogromny wpływ na organizacje z obszaru transportu i logistyki.

67 proc. firm, które wdrażają rozwiązania GIS doświadczyło większego zaangażowania ze strony klientów, 46 proc. zwiększyło produktywność i wydajność, a 46 proc. obniżyło koszty prowadzenia biznesu. 

Transport publiczny - to najbardziej widać zmiany

Zmiany najmocniej widać w obszarze transportu publicznego. Badania opublikowane przez McKinsey i New Energy. Finance wskazują na cztery trendy, które gwałtownie zmieniają transport osób w miastach i poza nimi. Są to: elektryfikacja, autonomia pojazdów, łączność i współdzielenie. Każdy z tych trendów jest w mniejszym lub większym stopniu powiązany z mapami i danymi przestrzennymi. Bez dokładnych cyfrowych map, samochody autonomiczne nie trafią do celu, a bez określenia ich dokładnej lokalizacji nie będą mogły się skutecznie komunikować między sobą. Współdzielenie oparte jest na lokalizowaniu dostępnych samochodów, z których można skorzystać, a co nam po elektryfikacji, gdy nie będziemy w stanie znaleźć najbliższej stacji do ładowania pojazdów.

Autonomiczny pojazd to już nie futurystyczna wizja, a projekt, którego zaawansowane testy prowadzi wiele firm i start-upów. Szacuje się, że do 2040 roku samochody bez kierowców stanowić będą 25 proc. rynku motoryzacyjnego. Badacze z MIT twierdzą nawet, że pojazdy te mogą zmniejszyć zapotrzebowanie na prywatne auta nawet o 80 proc. Aż trudno wyobrazić sobie, jaki to będzie miało wpływ na otaczającą rzeczywistość. Chodniki bez zaparkowanych wszędzie samochodów, gdyż te, obsługiwane przez firmy świadczące usługi transportowe, będą non stop w użyciu. Pojazdy sunące cicho ulicami i nie produkujące spalin, ponieważ będą przyjazne środowisku, oparte na napędzie elektrycznym lub wodorowym. Zintegrowane konwoje autonomicznych ciężarówek, przemierzające autostrady, które, podróżując w ten sposób, będą w stanie zaoszczędzić od 5 do 10 proc. paliwa w stosunku do obecnych TIR-ów.

Większe odległości przemierzać będzie można dzięki takim wynalazkom, jak niezwykle szybka kolej Hyperloop, nad którą prace są na całkiem wysokim poziomie zaawansowania. A zamiast kurierów przesyłki dostarczać będą drony transportowe. W dalszej zaś przyszłości można oczekiwać latających samochodów. Wszystko zaś sterowane dzięki systemom sztucznej inteligencji, która aktywnie wykorzystywać będzie systemy informacji przestrzennej (GIS).

Przestrzeń jako zbiór danych

– Rewolucja w transporcie pociąga za sobą jeszcze szersze wykorzystanie danych geograficznych – mówi Piotr Walenko, Menadżer ds. Klientów Kluczowych z Esri. – Tylko dzięki danym przestrzennym autonomiczne pojazdy będą mogły bezpiecznie i szybko przemieszczać się, zdążając do wyznaczonego punktu. Dołączenie zaś technologii Blockchain pozwoli zabezpieczyć je przed uprowadzeniami czy wykorzystaniem do celów niezgodnych z przeznaczeniem. Nie zapominajmy także o rozwoju infrastruktury, potrzebnej do podróży, i nadzorze nad nią. Hyperloop będzie wymagał stworzenia sieci tuneli, których zaprojektowanie, budowę i obsługę bez zbierania i analizowania danych przestrzennych trudno sobie nawet wyobrazić. Nie mówiąc o powstaniu nowych autostrad i linii kolejowych.

A sam autonomiczny pojazd – niezależnie od rodzaju – naszpikowany czujnikami i połączony z globalną siecią ITS (Inteligentny System Transportowy), zbierać będzie różnorodne informacje przestrzenne, które zaraz po pozyskaniu przesłane zostaną do systemu. Tam zaś w czasie niemal rzeczywistym zostaną przeanalizowane i wykorzystane przez sztuczną inteligencję, aby zapewnić bezpieczeństwo i sprawność działania wszystkich elementów tej ogromnej układanki.

Zintegrowanie zaś w ramach jednego systemu ITS wielu odrębnych elementów – jak np. system drogowej sygnalizacji świetlnej, informacje o natężeniu ruchu, remontach szlaków komunikacyjnych czy  zaistniałych awariach – przyniosą transportowi wiele wymiernych korzyści. Wśród nich pierwszorzędne znaczenie będzie miało ograniczenie lub wyeliminowanie zatorów, co przyspieszy przemieszczanie się i przyczyni do zmniejszenia kosztów transportu oraz znaczne zwiększenie bezpieczeństwa podróży. I nie są to futurystyczne wizje  – cyfrowa rewolucja w transporcie dzieje się tu i teraz.

Komunikat prasowy
Komunikat prasowy

Skontaktuj 
się z autorem:

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

 • dostęp do wszystkich treści na stronie magazyn-tis.pl,
 • cotygodniową porcję newsów i inspiracji, czyli newsletter magazynu Transport i Spedycja
 • informacje o wydarzeniach organizowanych przez magazyn Transport i Spedycja,

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

Tagi: #nowości na rynku

Przeczytaj także:

Partnerzy 
strategiczni:
Partnerzy
merytoryczni:
2015 @ FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
Zdjęcia udostępnia fotolia.pl