Magazyn Transport i Spedycja
Pobierz darmowe poradniki
 • Rynek Używanych Ciągników Siodłowych
  Format: pdf -
  Pobierz plik
 • Mapa producentów i dystrybutorów naczep i zabudów
  Format: pdf - 3,84 MB
  Pobierz plik
 • [Dodatek] Monitoring pojazdów GPS
  Format: pdf - 1,84 MB
  Pobierz plik
Pokaż więcej raportów


Trans&Log 2017

Jak optymalizować koszty paliwa dzięki kartom paliwowym? Przegląd rynku

Jak optymalizować koszty paliwa dzięki kartom paliwowym? Przegląd rynku

Dzięki kartom paliwowym przedsiębiorcy mogą łatwiej i lepiej zarządzać pracą swoich kierowców i tym samym optymalizować zyski przedsiębiorstwa. Jakie możliwości dają karty paliwowe? Między innymi bezgotówkowe rozliczanie opłat za parkowanie przy użyciu telefonów komórkowych, ekran pokładowy umożliwiający bezpośrednią komunikację między menedżerami zarządzającymi flotą a kierowcami czy czujnik paliwa pozwalający precyzyjne określić poziom paliwa w zbiorniku. Ale to nie wszystko.

Posiadanie kart paliwowych umożliwia ich posiadaczom dokonywanie bezgotówkowych płatności za paliwo oraz inne produkty i usługi, a także pozwalają efektywnie kontrolować zużycie paliwa w firmie. Dzięki temu koszty prowadzenia działalności mogą być znacząco obniżone, co automatycznie przekłada się na wzrost konkurencyjności firmy. Każdy koncern ma innego rodzaju bonusy dla klientów, dlatego warto wybrać taką kartę, która będzie najbardziej odpowiadała potrzebom naszej firmy.

MOYA Firma – karta od Anwim SA

Wszystkie firmy posiadające flotę, a zwłaszcza transportowe, stoją przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z utrzymaniem rentowności i konkurencyjności. Głównymi czynnikami pozwalającymi zyskać przewagę w swojej branży jest optymalizacja czasu i kosztów – w osiągnięciu tego celu pomocne są karty paliwowe emitowane przez operatorów, jak i bezbłędnie działające systemy autoryzacyjne. Zdaniem Marcina Puchalskiego, menedżera ds. sprzedaży kart flotowych MOYA, nie inaczej jest w przypadku programu MOYA Firma. – Dzięki kartom paliwowym kierowcy nie są zobligowani do posiadania przy sobie gotówki, właściciele firm nie muszą też pamiętać o regularnym zasilaniu kart płatniczych. Poprzez dostęp do internetowego panelu klienta E-commerce każdy z klientów ma możliwość pobierania zbiorczych faktur i raportów dostępnych w kilku formatach, które można następnie importować do programów rozliczających i weryfikujących chociażby spalanie danej jednostki transportowej. Już na tym etapie, mając kontrolę nad wszystkimi kartami i zakupionym paliwem, można szukać oszczędności w zużyciu paliwa dowolnego rodzaju auta – mówi Puchalski.

Według niego jest to spora optymalizacja, która pozwala oszczędzić np. czas działu controllingu, który zwykle zajmuje się tego typu rozliczeniami z kierowcami.

– MOYA rozpatruje w każdym przypadku indywidualne potrzeby przewoźników, co oznacza m.in. poszukanie oszczędności w trakcie negocjacji atrakcyjnych warunków handlowych, indywidualnie dopasowanych do potrzeb i charakterystyki danej firmy transportowej – dodaje.

W przypadku dostępu online do panelu MOYA E-Commerce równie ważne jest zapewniane przez niego bezpieczeństwo, zarówno na etapie konfiguracji (możliwość ustanowienia indywidualnych limitów ilościowych i wartościowych, zmiana PIN), w czasie transakcji (szybki system autoryzacyjny działający w trybie online), jak i na okoliczność nieprzewidzianych zdarzeń (możliwość natychmiastowej blokady w przypadku kradzieży lub zgubienia karty). – Wygodnym rozwiązaniem, które również pozwala zaoszczędzić sporo czasu, jest całodobowa obsługa HelpDesk – w przypadku jakiejkolwiek awarii jest w stanie reagować w trybie natychmiastowym i umożliwić autoryzację tankowania, tak by nie wydłużać oczekiwania kierowcy na stacji. Jednak karty paliwowe MOYA Firma działają również w technologii zbliżeniowej, więc nawet rozmagnesowana czy uszkodzona częściowo karta zawsze zadziała i pozwoli uniknąć długiego okresu oczekiwania na autoryzację transakcji pod warunkiem, że użytkownikem karty jest osoba upoważniona. Tej kluczowej kwestii pilnują m.in. Helpdesk ANWIM SA oraz przeszkolony personel każdej stacji MOYA – tłumaczy Puchalski.

Przewoźnicy korzystający z kart MOYA Firma mają do dyspozycji całą sieć stacji paliw MOYA (ponad 160 stacji w Polsce), jak i wybrane stacje za granicą – w ramach programu MOYA IQ Europe obsługiwanych jest ponad 1500 punktów w krajach Unii Europejskiej. W kluczowych lokalizacjach, przy najważniejszych przejściach granicznych, funkcjonują także stacje automatyczne MOYA, wyposażone w szybkie nalewaki (120 l/min), oferujące zakupy paliwa ON i AdBlue z dystrybutora. W planach firmy jest dalszy rozwój koncepcji stacji automatycznych oraz udostępnienie kolejnych usług i serwisu dla firm transportowych.

Wracając do kwestii bezpieczeństwa: należy także wspomnieć o dostępie do kamer i nagrań z tankowań. Wysokiej rozdzielczości sprzęt umożliwia w czasie rzeczywistym podgląd online tankowania na wszystkich stacjach automatycznych MOYA. Również tę usługę czeka modernizacja i dalsze inwestycje, tak aby jeszcze bardziej odpowiadały oczekiwaniom firm transportowych. W MOYA wierzymy, że bezpieczeństwo to zaoszczędzony czas, a czas to pieniądz – podkreśla Marcin Puchalski.

Circle K  

– Karta Circle K na przestrzeni lat ewoluowała z karty służącej jedynie do tankowania paliwa w kierunku karty serwisowej. Obecnie coraz więcej usług dodatkowych można uregulować, korzystając z karty Circle K. Myślę, że trend ten utrzyma się i za kilka lat wachlarz usług dodatkowych dostępnych dla użytkownika karty będzie jeszcze większy niż obecnie – mówi Jacek Gaczor, starszy kierownik ds. kluczowych klientów Circle K Polska. Usługi Circle K w Polsce obejmują wszystkie towary i usługi dostępne na stacjach. Występują dwa typy kart – rabatowa Circle K Prepaid oraz karty z odroczonym terminem płatności Circle K Polska oraz Circle K Europe. Definiują one dostępne towary i usługi, jakie będą mogli nabywać użytkownicy kart.

Użytkownicy kart, czyli firmy, które podpisały umowę z Circle K Polska, mogą regulować należności za przejazdy płatnymi odcinkami dróg w Polsce.

Dodatkowo Circle K pośredniczy w uzyskaniu urządzeń viaBox i viaAuto, dzięki sprawnej procedurze klienci mogą otrzymać je bez konieczności udawania się do punktów dystrybucyjnych viaTOLL. Za pośrednictwem kart można też skorzystać z większości usług elektronicznego poboru opłat w Europie. Dodatkowo możliwe jest regulowanie opłat za przejazdy autostradami, tunelami, mostami, transport drogowo-kolejowy (Combi-Traffic) czy system Europe Net.

Circle K Polska oferuje także ciekawą usługę online: serwis internetowy do zarządzania flotą – www.kartypaliwowe.pl. Klient ma możliwość sprawdzenia oraz dokonywania zmian limitów zakupowych na kartach, według zapotrzebowania użytkownika karty co do liczby dziennych wizyt na stacji lub kwoty tankowanych paliw. Wprowadzono również usługę e-faktury, umożliwiającą pobranie faktury w wersji elektronicznej ze strony www. Karty Circle K mogą mieć zasięg krajowy lub zagraniczny, zgodnie z życzeniem klienta. Dla klientów międzynarodowych Circle K utworzył specjalny serwis www.circlekeuropecard.com, który jest dobrym narzędziem nie tylko dla szefa floty, ale i dla użytkowników kart. Koszty obsługi ustalane są indywidualnie. Jeśli chodzi o rozliczanie płatności, klient ma do wyboru polecenie zapłaty bądź przelew. Otrzymuje faktury zbiorcze raz w tygodniu, dwa razy w miesiącu lub raz na miesiąc. Obowiązują tu jednak limity i umowa sprzedaży bezgotówkowej zawierana jest z klientem, który kupuje min. 400 l paliwa miesięcznie. Do dyspozycji klientów jest też Call Center czynne całodobowe. Nowością są uruchomione w ubiegłym roku na wybranych stacjach punkty dystrybucji viaTOLL. Można w nich rejestrować nowe umowy, doładowywać konto, wykupić viaTOLL i viaAUTO. Za te i inne usługi klienci płacą kartą Circle K Polska / Europe.

Flota Orlen

W dzisiejszych realiach czas staje się niezwykle cennym dobrem. Dlatego tworząc ofertę programów Flota Orlen, płocki koncern chciał umożliwić swoim klientom jak najlepszą jego kontrolę. – Przede wszystkim dzięki największej sieci stacji paliw w Polsce, którą dysponujemy, nasi klienci nie muszą tracić czasu na poszukiwanie dogodnej dla siebie lokalizacji. Dzięki karcie Flota Orlen mogą także w pełni kontrolować wydatki na zakupy paliwowe oraz usługi i produkty pozapaliwowe, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii mobilnych – informuje w przesłanym komunikacie biuro prasowe płockiego giganta. Nowoczesna aplikacja mobilna mFlota Orlen daje możliwość dokonania płatności za zakup paliw bezpośrednio przy dystrybutorze, oszczędzając czas użytkownika. Opłacenie parkowania w centrum dużych miast również jest łatwiejsze dzięki aplikacji mobilnej mobiParking we Flocie.

Klient nie musi szukać parkometru, płaci za rzeczywisty czas parkowania przy użyciu telefonu komórkowego.

Może kontrolować również czas pracy swoich kierowców oraz stan zakupionego paliwa dzięki usłudze GPS Monitoring we Flocie.

Oferta Grupy LOTOS

Użytkownicy kart Lotos Biznes mogą kupić paliwo na stacjach sieci Grupy Lotos, która liczy ponad 400 obiektów w Polsce. W ramach programu flotowego Lotos Biznes, możliwe jest regulowanie opłat za przejazdy drogami i autostradami w Europie. Lotos Biznes to karta bezgotówkowa dla każdej firmy, także dla małej i średniej, oraz zawodowych kierowców. Od 2014 r. żółte karty Lotos Biznes znajdują się m.in. w portfelach taksówkarzy z kilku polskich miast. W przypadku korzystania z Lotos Biznes zakupy są bezgotówkowe, a za wszystkie transakcje dokonane kartami wystawiane są zbiorcze faktury z ustalanym indywidualnie odroczonym terminem płatności. Użytkownicy mogą korzystać też z rabatów, których poziom i forma są zależne od wielkości realizowanych zakupów. Dzięki współpracy Lotos z holenderską spółką Multi Service Toll posiadacze kart Lotos Biznes mogą regulować opłaty za przejazdy europejskimi drogami i autostradami. W samych Niemczech i we Francji dotyczy to ponad 21 tys. km dróg.

Karty Lotos Biznes są zabezpieczone podobnie jak te do bankomatu. Do każdej z nich przypisany jest indywidualny kod PIN.

Karta może być wystawiona na pojazd, osobę, pojazd i osobę lub na firmę. Użytkownik ma możliwość określenia ilościowych i/lub wartościowych limitów zakupów zgodnie ze swoimi potrzebami. Ma prawo je dowolnie zmieniać bez konieczności wymiany karty. Transakcje nie muszą dotyczyć tylko zakupu paliw. Klient może zdecydować, by kartą dało się płacić także za artykuły w sklepie na stacji, np. za oleje, akcesoria czy korzystanie z myjni. Karty Lotos Biznes działają w ramach internetowego serwisu transakcyjnego. Dzięki niemu właściciele flot mogą na bieżąco monitorować realizowane przez swoich kierowców transakcje, tworzyć raporty, sprawdzać warunki umowy lub zamawiać czy blokować karty.

Przewoźnikom międzynarodowym Lotos wspólnie z koncernem ExxonMobil oferuje kartę Lotos Esso Card. Umożliwia ona bezgotówkowe zakupy na stacjach paliw sieci Esso oraz na stacjach partnerskich w Europie, których jest ponad 13 tys. Usługa obejmuje zwrot zagranicznego podatku VAT, umożliwia regulowanie płatności za przejazdy autostradowe w krajach Beneluksu, Danii i Szwecji, w których obowiązuje Eurowinieta. Kartą LOTOS ESSO CARD klienci mogą płacić też myto w Niemczech, Austrii, w Republice Czeskiej, a także za przejazdy przez Szwajcarię, tunele Mont Blanc, Karawanken i Arlberg i tunele w Norwegii. Lotos Esso Card działa w Polsce oraz na 13 tys. stacji w 18 krajach Europy. Korzystanie z Lotos Esso Card oznacza dla użytkowników indywidualne rabaty, odroczone terminy płatności, zbiorcze faktury, system zabezpieczeń transakcji i pełen monitoring transakcji dostępny online.

Karta euroShell

Karta paliwowa Shell dla firm lokalnych przeznaczona jest dla posiadaczy małych flot. Umożliwia bezgotówkowe płatności za paliwo oraz m.in. za olej, czy myjnię w blisko 400 stacjach Shell. Dodatkowo pozwala na płatności w systemie viaTOLL oraz regulowanie opłat za autostrady A1 i A2. Właściciele firm mogą określić kategorie produktów, które będą kupowane za pośrednictwem karty, a wszystkie opłaty są umieszczane na jednej fakturze, która może być wystawiona w formie elektronicznej. Karty są wydawane na numer rejestracyjny auta i z indywidualnym numerem PIN, co pozwala kontrolować zużycie paliwa oraz zapobiega potencjalnym oszustwom. Aplikacja Shell Card Online pozwala użytkownikom karty Shell w pełni zarządzać kartami w swojej flocie. Serwis jest czynny 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.

Dla odmiany karta paliwowa euroShell dla samochodów osobowych i dostawczych to produkt przeznaczony dla firm dysponujących średnią i dużą flotą aut osobowych lub dostawczych.

Umożliwia zakup paliwa na stacjach Shell w całej Europie oraz uiszczanie opłat za drogi, promy, mosty i tunele. Warto zwrócić uwagę również na kartę paliwową euroShell dla pojazdów ciężarowych i autokarów. Shell posiada jedną z największych sieci stacji paliw w Europie, z czego 12 tys. to stacje własne Shell, a ponad 2500 stacji jest przystosowanych do obsługi pojazdów ciężarowych. Karta umożliwia zakup paliwa na wyznaczonych stacjach w ustalonych z góry cenach, co pozwala na dokładne oszacowanie kosztów paliwa w perspektywie tygodnia.

Klientom dbającym o koszty paliwa Shell dedykuje Shell FuelSave Partner. Jest to system zarządzania jego zużyciem, stylem oraz wydajnością jazdy kierowcy. Dla użytkowników systemu wprowadzono rozwiązanie Ekranu Pokładowego, umożliwiającego bezpośrednią komunikację między menedżerami zarządzającymi flotą transportu drogowego a kierowcami. Ekran, wyglądem przypominający tablet, zintegrowany jest z systemem Shell FuelSave Partner. Poprzez łatwe do odczytania raporty pomaga menedżerom floty zidentyfikować obszary wymagające usprawnień operacyjnych. Najnowszym rozwiązaniem w ramach Shell FuelSave Partner jest ultradźwiękowy czujnik paliwa, który umożliwia precyzyjne określanie poziomu paliwa w zbiornikach samochodów ciężarowych, przyczyniając się do zwiększenia poziomu dokładności pomiaru jego zużycia. Dzięki czujnikowi można bardzo dokładnie szacować koszty paliwa na trasie, a także zapobiegać ewentualnym nadużyciom. Shell Polska dba, aby wszystkie nowe opłaty, jakie wchodzą w życie, można było uregulować kartą. W 2014 r. na autostradzie A1 została wprowadzona nowa forma płatności – karty flotowe. Karta euroShell jest pierwszą kartą flotową, którą kierowcy mogą uregulować płatność za przejazd na 152-kilometrowym odcinku autostrady.

Karty BP PLUS

BP ma w swojej ofercie kartę paliwową BP PLUS Polska, akceptowaną na ponad 800 stacjach BP i Statoil na terenie całego kraju, oraz kartę BP PLUS Europa, międzynarodową kartę paliwową akceptowaną w całej Europie na wszystkich stacjach zrzeszonych w porozumieniu Routex, czyli BP, Aral, Statoil, OMV i Agip. Zapewniają one nie tylko łatwy zakup paliwa, ale i dostęp do wielu usług oferowanych w trasie, jak np. regulowanie opłat za korzystanie z płatnych dróg i autostrad, transport kolejowy, serwis napraw drogowych oraz myjnie dla samochodów ciężarowych. Karta daje też możliwość łatwego odzyskania podatku VAT. Z myślą o kierowcach ciężarówek stworzona została dedykowana sieć ROUTEX-4-TRUCKS (R4T). Obejmuje ona 1000 stacji w 30 krajach europejskich, ulokowanych przy głównych europejskich trasach tranzytowych i autostradach.

Kierowcy korzystający z kart BP mają do dyspozycji także system online BP e-Konto, pozwalający firmie kontrolować własną działalność związaną z flotą, dzięki możliwości monitorowania wszystkich transakcji dokonywanych przy użyciu karty.

Za pośrednictwem serwisu online klienci mają dostęp do własnego konta kart paliwowych 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu. W każdym momencie można samemu zablokować skradzioną bądź zagubioną kartę, utworzyć nową czy unieważnić istniejące karty. Klient widzi listę wszystkich swoich kart oraz ich status i oraz historią operacji dokonywanych na koncie. System online pozwala zapobiegać oszustwom znacznie wcześniej niż w tradycyjnym systemie, chroniąc w ten sposób wszystkie strony transakcji, a w szczególności klientów. BP przechowuje stale uaktualniane profile zakupów dokonywanych na daną kartę, dzięki czemu zbyt wysoka wartość transakcji wywołuje szybką reakcję i pozwala zapobiec nadużyciom. Dla zachowania bezpieczeństwa karty BP PLUS chronione są kodem PIN. W razie zagubienia lub kradzieży menedżer floty ma możliwość natychmiastowego zablokowania karty online. System kontroli kart BP PLUS jest bezpośrednio połączony z działem telefonicznej obsługi klienta lub aplikacją BP e-Konto, co pozwala na szybką reakcję.

W ramach oferty flotowej BP proponuje również rozwiązania, dzięki którym firma może otrzymać zwrot podatku VAT od wszystkich transakcji – dokonanych zarówno przy użyciu karty BP PLUS, jak i kart innych emitentów – zrealizowanych na terenie Europy, czyli i opłat za paliwo, tunele, i opłat drogowych. Oprócz odzyskiwania VAT-u w trybie standardowym firma ma w ofercie usługę szybkiego zwrotu, w ramach której zwrot podatku VAT jest przedpłacony. To oznacza, że firma nie musi czekać, aż właściwe urzędy rozpoczną obsługę jej wniosku, co czasem ma wpływ na ograniczenie płynności finansowej. Do zalet posiadania kart BP PLUS zaliczyć można też możliwość zbierania punktów w ramach programu lojalnościowego PAYBACK czy uczestnictwo w profesjonalnym szkoleniu z bezpiecznej jazdy, które BP funduje kierowcom aut służbowych, w tym ciężarowych i autobusów. W ofercie koncernu dostępne są także BP SuperCard, czyli karty podarunkowe pozwalające płacić bezgotówkowo za dowolne zakupy na stacjach BP. Są one dobrym pomysłem na prezent np. dla pracowników lub kontrahentów. Karty mogą być też stosowane jako karty flotowe zastępujące gotówkę w wydatkach służbowych związanych z zakupami na stacjach BP.

Materiał ukazał się w Magazynie Transport i Spedycja (2/2018). Autorem publikacji jest Piotr Mieszkowski.

 

Transport i Spedycja
Transport i Spedycja

Skontaktuj 
się z autorem:

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

 • dostęp do wszystkich treści na stronie magazyn-tis.pl,
 • cotygodniową porcję newsów i inspiracji, czyli newsletter magazynu Transport i Spedycja
 • informacje o wydarzeniach organizowanych przez magazyn Transport i Spedycja,

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

Tagi: #karty paliwowe

Przeczytaj także:

Partnerzy 
strategiczni:
Partnerzy
merytoryczni:
2015 @ FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
Zdjęcia udostępnia fotolia.pl