Magazyn Transport i Spedycja
Pobierz darmowe poradniki
 • Rynek Używanych Ciągników Siodłowych
  Format: pdf -
  Pobierz plik
 • Mapa producentów i dystrybutorów naczep i zabudów
  Format: pdf - 3,84 MB
  Pobierz plik
 • [Dodatek] Monitoring pojazdów GPS
  Format: pdf - 1,84 MB
  Pobierz plik
Pokaż więcej raportów


Trans&Log 2017

Oprogramowanie w chmurze - rozwiązanie na miarę przyszłości?

Oprogramowanie w chmurze - rozwiązanie na miarę przyszłości?

4. rewolucja technologiczna nie jest już żadną nowością. Zmieniające się razem z nią potrzeby dynamizacji procesów w firmach stały się czymś oczywistym. Nikogo więc nie dziwi, że coraz częściej firmy rezygnują z tradycyjnego oprogramowania instalowanego na wewnętrznych serwerach i korzystają z profesjonalnie zabezpieczonych systemów, do których mają dostęp z każdego miejsca na świecie. Czy migracja w stronę oprogramowania w chmurze to jedyna słuszna droga?

Systemowe oprogramowanie dla firm najczęściej tworzone jest w formie aplikacji, która działa na serwerze. Jeżeli więc jesteś na etapie wybierania rozwiązania dla siebie, będziesz musiał zmierzyć się z dylematem: budować swoją serwerownię czy wykupić system działający na serwerach zewnętrznych.

Oprogramowanie na własnym serwerze

Własne serwery to na pewno bardzo duża kontrola nad działaniem aplikacji, ale też konieczna obsługa i odpowiedzialność za wszystkie dane, które przechowujemy. Szczególnie w obliczu ustaw związanych z RODO i konieczności szczególnego zabezpieczenia serwerów, obsługa może okazać się droga, a mimo wszystko jej wysoki standard powinien być zachowany. Powierzenie tego zadania niejako „przy okazji” pracownikowi zatrudnionemu wewnątrz firmy staje się ryzykowne, jeżeli nie ma on odpowiedniego przygotowania merytorycznego, a przede wszystkim doświadczenia w danym zakresie.

Procedura instalacji i uruchomienia, a następnie obsługi jest skomplikowana, ale przy odpowiednim dziale IT wewnątrz firmy jak najbardziej realna. To jednak nie jest rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić. Sprzęt taki jak dyski twarde i serwery nie zawsze jest jednorazowy, a przy małym obciążeniu nie jesteśmy w stanie regulować wysokości opłat za wykorzystaną ilość serwerów.

Jeżeli jednak mamy odpowiednio duże zaplecze IT, a nasz zespół jest w stanie reagować dynamicznie na zmiany i awarię, to czasem warto się nad tym zastanowić.

Oprogramowanie w chmurze

Trzecim sposobem na uruchomienie programu dla swojej firmy jest zakup oprogramowania, które działa jako aplikacja na serwerze zewnętrznym (popularnie zwanym chmurą). Sam proces wdrożenia takiego programu ogranicza się do rejestracji konta na stronie internetowej, po czym można rozpocząć pracę w systemie.

Firmy oferujące aplikacje działające w chmurze wykorzystują najnowocześniejsze hostingi (serwery), które działają szybko i stabilnie, a przede wszystkim obsługiwane są przez osoby z dużym doświadczeniem oraz chronione są przez wykwalifikowanych specjalistów. Dzięki temu łatwo uzyskać można błyskawiczną pomoc techniczną rozwiązującą wszelkie usterki techniczne, właściwie niezauważalne dla użytkownika.

Proces aktualizacji aplikacji przebiega w tle, nie musimy się więc martwić o wgrywanie nowej wersji. Dzięki temu zawsze mamy dostęp do najnowszej wersji aplikacji.

Najczęściej jedyny koszt dla aplikacji działających na serwerach zewnętrznych stanowi koszt licencji lub miesięcznego abonamentu za dostęp.

Dla każdej firmy niezwykle ważne jest bezpieczeństwo danych, które zależy m.in. od stosowanych zabezpieczeń. Każda szanująca się firma powinna oferować odpowiedni pakiet bezpieczeństwa, w tym szyfrowanie danych SSL stosowanych m.in. przez banki. Można je rozpoznać po tym, że adres aplikacji w przeglądarce internetowej rozpoczyna się od „https”. Tutaj znów najczęściej oferowane jest ono jedynie przez aplikacje działające na serwerach zewnętrznych.

W przypadku serwera własnego czy programu działającego na lokalnym komputerze wdrożenie protokołu SSL wiąże się z dodatkowymi, wysokimi kosztami.

Autorka: Agnieszka Mikołajec, Ekspert ds. komunikacji i edukacji transportowej, www.firetms.com

 

Komunikat prasowy
Komunikat prasowy

Skontaktuj 
się z autorem:

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

 • dostęp do wszystkich treści na stronie magazyn-tis.pl,
 • cotygodniową porcję newsów i inspiracji, czyli newsletter magazynu Transport i Spedycja
 • informacje o wydarzeniach organizowanych przez magazyn Transport i Spedycja,

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

Partnerzy 
strategiczni:
Partnerzy
merytoryczni:
2015 @ FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
Zdjęcia udostępnia fotolia.pl