Magazyn Transport i Spedycja
Pobierz darmowe poradniki
 • Rynek Używanych Ciągników Siodłowych
  Format: pdf -
  Pobierz plik
 • Mapa producentów i dystrybutorów naczep i zabudów
  Format: pdf - 3,84 MB
  Pobierz plik
 • [Dodatek] Monitoring pojazdów GPS
  Format: pdf - 1,84 MB
  Pobierz plik
Pokaż więcej raportów


Trans&Log 2017

Polska Grupa Motoryzacyjna inicjuje współpracę z ACstyria m.in. w obszarze elektromobilności

Polska Grupa Motoryzacyjna inicjuje współpracę z ACstyria m.in. w obszarze elektromobilności

Podczas spotkania przedstawicieli austriackiego klastra motoryzacyjnego ACstyria oraz Polskiej Grupy Motoryzacyjnej głównym punktem programu była merytoryczna dyskusja między przedsiębiorcami na temat współpracy w obszarze elektromobilności. Spotkanie odbyło się w gmachu Senatu RP na zaproszenie Wicemarszałek Senatu - Marii Koc. Uczestnicy zostali też przyjęci przez kierownictwo Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Spotkanie, w którym udział wzięło ponad 40 osób z kierownictwa najważniejszych firm należących do obu organizacji, było rezultatem inicjatywy podjętej przez polski przemysł motoryzacyjny skupiony w Polskiej Grupie Motoryzacyjnej (PGM). Partnerstwo organizacji branżowych takich jak ACstyria i Polska Grupa Motoryzacyjna może stać się kołem zamachowym dla rozwoju współpracy, zarówno między indywidualnymi podmiotami gospodarczymi, jak również gospodarek Austrii i Polski.

Andrzej J. Piotrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii podkreślił, że zakres możliwej współpracy może być bardzo szeroki, dotyczyć zarówno prac B+R związanych z opracowywaniem i wprowadzaniem na rynki światowe nowych wyrobów motoryzacyjnych, jak też produkcji tych elementów. Koordynacja wspólnych działań uwzględniająca kompetencje stron w zakresie: prowadzenia prac B+R, dostępnych technologii oraz możliwości produkcyjnych może przynosić korzystne, wymierne efekty. Mogą one dotyczyć obniżenia kosztów i optymalizacji łańcucha wartości dotychczas produkowanych wyrobów a także rozszerzenia oferty o nowe, konkurencyjne wyroby będące wynikiem wspólnego działania.

Także zdaniem Jadwigi Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, współpraca w biznesie to rzecz kluczowa i fundament rozwoju. Stąd tak wiele działań związanych z promowaniem współpracy nie tylko administracji z przedsiębiorcami, ale i przedsiębiorców między sobą. Zarówno w formule organizowania się w klastry czy organizacje branżowe, takie jak ACstyria czy Polska Grupa Motoryzacyjna, ale i grupy przedsiębiorców współpracujących pomiędzy sobą.

Podczas spotkania w Senacie dużo uwagi poświęcono programowi dotyczącemu elektromobilności i jego możliwościom rozwoju. - Tak liczna reprezentacja austriacka udowodniła, że polskim projektem w zakresie elektromobilności interesują się firmy z całej Europy. Dla nas, Polaków jest to wyzwanie, m.in. dlatego, że jest naprawdę dużo do zrobienia. Jednak może warto być też otwartym na wiedzę z zewnątrz, w tym przypadku Austriaków, którzy know-how już mają. Są chętni do przekazywania wiedzy, i co najważniejsze również technologii, co dla nas Polaków może być kluczowe. Sami nie sprostamy potrzebom technicznym i technologicznym w projektach związanych z rozwojem pojazdów elektrycznych i infrastruktury. Ponadto: nawiązując kooperacje międzynarodowe możemy stać się dostawcami globalnymi i w efekcie wprowadzać polskie marki na rynki Europy i świata – podsumowuje Adam Sikorski, prezes Polskiej Grupy Motoryzacyjnej.

W najbliższym czasie planowane są wzajemne wizyty w zakładach produkcyjnych, a ich celem będą wspólne projekty i współpraca biznesowa.

ACstyria to organizacja, która skupia ok. 300 firm współpracujących z koncernami MAGNA Steyr i AVL, ale też i firmy działające na rzecz branży lotniczej i kolejowej. Austriacy postrzegają Polskę jako idealny kraj do nawiązywania partnerstw z firmami motoryzacyjnymi, w szczególności w kontekście strategicznie rozwijającej się u nas elektromobilności.

Polska Grupa Motoryzacyjna (PGM) to pierwsza w Polsce organizacja zrzeszająca wyłącznie krajowych producentów z branży automotive. Stowarzyszenie ułatwia polskim firmom poznawanie się i współpracę biznesową, inicjuje ambitne projekty, poszukuje dla nich wartościowych partnerów w kraju i za granicą. W jej gronie są m.in. Sanok Rubber Company (daw. Stomil Sanok), PZL Sędziszów i PIMOT. Jednym z ostatnich jej działań jest inicjatywa budowy pierwszego polskiego samochodu elektrycznego.

Komunikat prasowy
Komunikat prasowy

Skontaktuj 
się z autorem:

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

 • dostęp do wszystkich treści na stronie magazyn-tis.pl,
 • cotygodniową porcję newsów i inspiracji, czyli newsletter magazynu Transport i Spedycja
 • informacje o wydarzeniach organizowanych przez magazyn Transport i Spedycja,

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

Tagi: #ekologia, #odpowiedzialność

Przeczytaj także:

Partnerzy 
strategiczni:
Partnerzy
merytoryczni:
2015 @ FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
Zdjęcia udostępnia fotolia.pl