Magazyn Transport i Spedycja
Pobierz darmowe poradniki
 • Rynek Używanych Ciągników Siodłowych
  Format: pdf -
  Pobierz plik
 • Mapa producentów i dystrybutorów naczep i zabudów
  Format: pdf - 3,84 MB
  Pobierz plik
 • [Dodatek] Monitoring pojazdów GPS
  Format: pdf - 1,84 MB
  Pobierz plik
Pokaż więcej raportów


Trans&Log 2017

Finansowanie branży TSL z coraz większą dynamiką i wzrostem

Finansowanie branży TSL z coraz większą dynamiką i wzrostem

Ubiegły rok zakończył się dla branży finansowania transportu ciężkiego na lekkim plusie, czego nie można było się spodziewać jeszcze w połowie 2017 r., kiedy rynek notował ujemną dynamikę. Ostatecznie jednak transportowcy zwiększyli swoje inwestycje o 2,3 proc. (r/r) na koniec roku. Jak wynika z raportu Związku Polskiego Leasingu, branża leasingowa sfinansowała środki transportu ciężkiego o wartości ok. 17,5 mld zł.

Jeszcze w połowie 2017 r. nastroje w branży były wyjątkowo pesymistyczne – transportowcy zmagali się z licznymi ograniczeniami, jak rosnące koszty prowadzenia działalności, brak wykwalifikowanych kierowców, problemy finansowe kontrahentów, dodatkowe opłaty drogowe czy nowe uregulowania prawne, w tym zaostrzone przepisy w Europie, które dotyczyły prac nad Pakietem Mobilności. – Można było odczuć, że rynek transportu jest już wyraźnie nasycony, jednak w drugiej połowie roku nastąpiło odbicie i przewoźnicy przystąpili do inwestycji – zauważa Waldemar Topiński, dyrektor Zarządzający Obszarem Handlowym w Idea Getin Leasing S.A. Firmy zaczęły rozwijać tabor, wymieniać stare pojazdy na nowe, zgodne z normą spalania Euro 6, co jest szczególnie istotne dla przedsiębiorstw obsługujących przewozy międzynarodowe – dodaje.

Idea Getin Leasing liderem rynku

Liderem finansowania w segmencie TSL jest Idea Getin Leasing, która w minionym roku sfinansowała inwestycje przewoźników o wartości 2,41 mld zł. Spółka rozwijała się w tempie dwucyfrowym i na koniec roku osiągnęła 13,8-proc. udział w finansowaniu branży transportowej. Z raportów ZPL wynika, że w 2017 r. przedsiębiorcy transportowi najchętniej inwestowali w ciągniki siodłowe, na które branża leasingowa udzieliła finansowania o łącznej wartości ponad 8,6 mld zł, co oznacza wzrost o 1,4 proc. r/r. W tym najważniejszym dla branży TSL segmencie, tj. zestaw ciągnik siodłowy wraz z naczepą, Idea Getin Leasing osiągnęła ponadrynkowy wzrost, aż 22 proc., co przełożyło się na nowe kontrakty o wartości 1,27 mld zł. Finansowanie naczep/przyczep wzrosło w Idea Getin Leasing o prawie 24 proc., z 0,51 mld zł do 0,63 mld zł, co oznacza już 18-proc. część rynku. Spółka zanotowała również wzrost finansowania samochodów ciężarowych o DMC pow. 3,5t o prawie 36 proc. r/r, do poziomu 369 mln zł z nieco ponad 271 mln zł przed rokiem. Dodatkowo, w 2017 r. Idea Getin Leasing udzieliła finansowania na największą liczbę autobusów: 462 sztuk, co stanowi ponad 22 proc. całego rynku.

Apetyt na więcej

Czynniki makroekonomiczne, jak rosnący wzrost gospodarczy, wzrost produkcji przemysłowej w Europie oraz eksport sprzyjają polskim przewoźnikom, którzy wykazują wyraźny wzrost popytu na swoje usługi w całej Europie i potrzebują większej liczby środków transportu do obsługi nowych zamówień. – Szacujemy, że w dalszej perspektywie 2018 r. zapotrzebowanie na polskie usługi transportowe będzie nieprzerwanie rosło, a rodzimy rynek TSL powinien nadal wzrastać – ocenia Waldemar Topiński.

Idea Leasing
Idea Leasing

Skontaktuj 
się z autorem:

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

 • dostęp do wszystkich treści na stronie magazyn-tis.pl,
 • cotygodniową porcję newsów i inspiracji, czyli newsletter magazynu Transport i Spedycja
 • informacje o wydarzeniach organizowanych przez magazyn Transport i Spedycja,

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

Tagi: #leasing

Przeczytaj także:

Partnerzy 
strategiczni:
Partnerzy
merytoryczni:
2015 @ FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
Zdjęcia udostępnia fotolia.pl