Magazyn Transport i Spedycja
Pobierz darmowe poradniki
 • Rynek Używanych Ciągników Siodłowych
  Format: pdf -
  Pobierz plik
 • Mapa producentów i dystrybutorów naczep i zabudów
  Format: pdf - 3,84 MB
  Pobierz plik
 • [Dodatek] Monitoring pojazdów GPS
  Format: pdf - 1,84 MB
  Pobierz plik
Pokaż więcej raportów


Trans&Log 2017

Oczekując na e-rewolucję - rośnie liczba szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych

Oczekując na e-rewolucję - rośnie liczba szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych

Na prawdziwą rewolucję w elektromobilności musimy jeszcze trochę zaczekać, gdyż w przewidywalnym okresie samochody z silnikiem spalinowym wciąż będą królować na polskich drogach. Jednak już teraz na stacjach paliw powstają punkty ładowania.

PKN Orlen rozpoczyna właśnie pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych (EV - ang. electric vehicle). Ogłoszone postępowanie zakupowe na 23 ładowarki o mocy 50 kW i 100 kW sprawi, że kierowcy będą mieli możliwość naładowania aut elektrycznych na wybranych stacjach przy trasach tranzytowych w Polsce. Punkty ładowania na stacjach Orlenu będą obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na europejskim rynku. Inwestycja wpisuje się w strategię koncernu, przewidującą przygotowywanie sieci do sprzedaży paliw alternatywnych. Już teraz w ramach współpracy z Teslą na stacjach Grupy Orlen działają punkty ładowania samochodów elektrycznych tego producenta w Polsce oraz Niemczech.

Z kolei Grupa Lotos ogłosiła w ubiegłym roku budowę 12 punktów ładowania EV, co ma umożliwić przejazd samochodem elektrycznym A1 i A2 pomiędzy Gdynią i Gdańskiem a Warszawą w obu kierunkach. Pokonanie trasy będzie możliwe dzięki zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy punktami ładowania

Rynek e-mobility bacznie obserwują również koncerny zagraniczne. Shell niedawno zakupił holenderską firmę NewMotion, jednego z największych w Europie operatorów sieci ładowarek EV. Pierwsze punkty ładowania na stacjach powstały w Wielkiej Brytanii w Londynie, Surrey i Derby. Shell bacznie obserwuje też rynek polski, ale ewentualne inwestycje w naszym kraju będą zależeć od sytuacji na rynku. Z kolei koncern BP ogłosił pod koniec stycznia współpracę z amerykańską FreeWire Technologies Inc. W trakcie 2018 r. mobilna ładowarka EV (FreeWire’s Mobil Charger unit) będzie udostępniana na wybranych stacjach w Wielkiej Brytanii i Europie.

Warto podkreślić, że branża za EV nie jest zarezerwowana tylko dla dużych firm.

W  elektromobilności istnieje wiele obszarów, gdzie wielkość i dostęp do kapitału ma mniejsze znaczenie niż wykształcenie i pomysłowość, więc myślę, że akurat w tej branży MŚP mają szansę zająć ważne miejsce - mówi Piotr Zaremba, dyrektor zarządzający ElectroMobility Poland SA.

Od stycznia 2018 r. na podbój tego rynku ruszyła firma Petroster-Serwis, zostając autoryzowanym przedstawicielem spółki EV+. Oznacza to, że może sprzedawać, montować i serwisować urządzenia: ENSTO, GARO, ABB czy DELTA.

EV coraz śmielej wkracza na stacje paliw, a podpisana niedawno ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych z pewnością przyśpieszy ten proces. O tym, w jaką infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych warto zainwestować, będzie można się przekonać podczas jubileuszowych, XXV Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2018 organizowanych przez Polską Izbę Paliw Płynnych w dniach 9-11 maja 2018 r. w EXPO XXI w Warszawie.

Informacja prasowa XXV Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2018

Komunikat prasowy
Komunikat prasowy

Skontaktuj 
się z autorem:

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

 • dostęp do wszystkich treści na stronie magazyn-tis.pl,
 • cotygodniową porcję newsów i inspiracji, czyli newsletter magazynu Transport i Spedycja
 • informacje o wydarzeniach organizowanych przez magazyn Transport i Spedycja,

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

Partnerzy 
strategiczni:
Partnerzy
merytoryczni:
2015 @ FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
Zdjęcia udostępnia fotolia.pl