Magazyn Transport i Spedycja
Pobierz darmowe poradniki
 • Rynek Używanych Ciągników Siodłowych
  Format: pdf -
  Pobierz plik
 • Mapa producentów i dystrybutorów naczep i zabudów
  Format: pdf - 3,84 MB
  Pobierz plik
 • [Dodatek] Monitoring pojazdów GPS
  Format: pdf - 1,84 MB
  Pobierz plik
Pokaż więcej raportów


Trans&Log 2017

To warto wiedzieć: Czym się różni faktura korygująca od noty korygującej

To warto wiedzieć: Czym się różni faktura korygująca od noty korygującej

Odwiecznym dylematem przedsiębiorców jest problem dotyczący dokumentów korygujących jakimi są nota korygująca oraz faktura korygująca. Warto zatem wyjaśnić czym różnią się od siebie te dwa dokumenty.

Fakturę korygującą zgodnie z art. 106j ustawy o podatku od towarów i usług wystawiamy w przypadku gdy:

 • udzielono obniżki ceny w formie rabatu,
 • udzielono opustów i obniżek cen,
 • dokonano zwrotu towarów i opakowań,
 • dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty,
 • podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie.

Nasuwa się wniosek, iż fakturą korygującą możemy skorygować każdy element faktury pierwotnej. Dokument ten oprócz daty wystawienia, numeru dokumentu, danych nabywcy i sprzedawcy powinien przede wszystkim zawierać wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” lub „KOREKTA” oraz przyczynę jego powstania. Istotna rzeczą jest fakt, iż fakturę korygującą może wystawić tylko sprzedawca, a jej skutki pod względem księgowości są niezwykle ważne.

Możemy się spotkać z dwoma formami faktury korekty: „in plus” oraz „in minus”. W przypadku pierwszej z nich rozliczenia tego dokumentu należy dokonać w tym okresie, w którym faktura pierwotna została wystawiona u sprzedawcy, ale tylko gdy powstanie dokumentu korygującego było związane z błędem rachunkowym lub omyłką. Jeżeli mamy korektę „in plus”, ale powodem jej wystawienia było zdarzenie, którego nie mogliśmy przewidzieć w momencie wystawienia faktury pierwotnej - rozliczenia dokonamy w miesiącu wystawienia dokumentu korygującego. W drugiej formie korekty „in minus” gdzie dochodzi do obniżenia kwoty podatku, rozliczenie dokumentu jest uzależnione od momentu, w którym nabywca potwierdził otrzymanie korekty. Dlatego możemy go dokonać tylko wtedy, gdy kontrahent potwierdzi nam odbiór wcześniej wspomnianej korekty.

Kolejnym dokumentem korygującym jest nota korygująca. Można ją wystawić jeżeli faktura zawiera następujące pomyłki: błędny adres nabywcy (jeżeli nazwa przedsiębiorstwa była wpisana poprawnie), niepoprawny numer NIP, błędne daty zawarte na fakturze takie jak: data sprzedaży, odbioru czy też terminu płatności,a także opis transakcji. Zauważyć można, iż notą korygującą możemy poprawić wszystko z wyłączeniem takich pozycji, które zawierają ilość, kwoty, bądź stawki. Warto podkreślić, że prawo do wystawienia noty korygującej ma nabywca.

 Informacje jakie powinien zawierać wyżej wspomniany dokument to:

 • wyraz „NOTA KORYGUJĄCA”,
 • kolejny numer i datę wystawienia,
 • dane nabywcy i odbiorcy,
 • dane zawarte w fakturze,
 • wskazanie treści korygowanej oraz treści prawidłowej.

Nota korygująca wymaga potwierdzenia przez odbiorcę (wystawca faktury) i odesłanie kopii wystawcy dokumentu korygującego. Organy podatkowe nie określają formy potwierdzenia tego dokumentu, co więcej akceptują milczące potwierdzenie odbioru. W przypadku wykrycia błędu u kontrahenta zagranicznego, nie ma obowiązku otrzymywania potwierdzenia dostarczenia noty korygującej, gdyż za granicą nie funkcjonuje taka forma dokumentu.

Autor: Kornelia Kiełtyka

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

 • dostęp do wszystkich treści na stronie magazyn-tis.pl,
 • cotygodniową porcję newsów i inspiracji, czyli newsletter magazynu Transport i Spedycja
 • informacje o wydarzeniach organizowanych przez magazyn Transport i Spedycja,

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

Partnerzy 
strategiczni:
Partnerzy
merytoryczni:
2015 @ FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
Zdjęcia udostępnia fotolia.pl