Magazyn Transport i Spedycja
Pobierz darmowe poradniki
 • Rynek Używanych Ciągników Siodłowych
  Format: pdf -
  Pobierz plik
 • Mapa producentów i dystrybutorów naczep i zabudów
  Format: pdf - 3,84 MB
  Pobierz plik
 • [Dodatek] Monitoring pojazdów GPS
  Format: pdf - 1,84 MB
  Pobierz plik
Pokaż więcej raportów


Trans&Log 2017

Branża transportowa walczy z opóźnieniami w płatnościach - wynika z badania Bibby MSP Index

Branża transportowa walczy z opóźnieniami w płatnościach - wynika z badania Bibby MSP Index

Prawie 70% przedsiębiorców z branży transportowej w ciągu ostatnich 6 miesięcy zetknęło się z opóźnieniami w zapłacie za wykonane usługi - wynika z 14. fali cyklicznego badania Bibby MSP Index. Ponad 47% respondentów przyznaje też, że przynajmniej raz w miesiącu spotyka się z problemem nieopłaconej na czas faktury, a 34% deklaruje, że spotyka się z tym zjawiskiem przynajmniej 2-5 razy w miesiącu.

Okazuje się także, że prawie 36% przedsiębiorców specjalizujących się w transporcie średnio oczekuje na uregulowanie należności od 7 do 14 dni po terminie.

Niespełna 23% respondentów deklaruje również, że czeka na uregulowanie płatności od 14 dni do miesiąca po terminie, a ponad 15% badanych przyznaje, że oczekuje na płatność nawet od miesiąca do trzech. Połowa przebadanych podczas 14. fali Bibby MSP Index firm transportowych uważa, że problem zatorów płatniczych w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie zmienił się, a co za tym idzie ich kontrahenci płacą tak samo, jak wcześniej, a prawie 20% uważa, że ich kontrahenci regulują należności gorzej (bardziej nieregularnie) niż dotychczas.

Aż 83% badanych firm z branży transportowej próbuje przeciwdziałać opóźnieniom w płatnościach. Najczęściej wskazywaną metodą zabezpieczania się przed zwłoką w regulowania należności zdaniem prawie 64% respondentów jest sprawnie działający dział księgowy monitorujący należne zaległości. 

W konsekwencji nieopłaconych w terminie faktur ponad 62% przedsiębiorców z branży transportowej odczuło w swoim otoczeniu pogorszenie relacji biznesowych, a w konsekwencji trudności w pozyskaniu nowych kontrahentów. Prawie 38% badanych wskazuje również utratę dobrego wizerunku na rynku, a ponad 28%  utratę wieloletniego partnera biznesowego.

Znaczna część naszych klientów to przedsiębiorcy z branży transportowej. Firmy z tego sektora codziennie zmagają się z licznymi problemami, które mogą mieć negatywny wpływ na ich prawidłowe funkcjonowanie. Długie terminy płatności, liczne wydatki wynikające z charakterystyki branży, takie jak opłaty związane z eksploatacją pojazdów, koszty przejazdów przez autostrady oraz ubezpieczenie aut, wymagają od przedsiębiorców elastycznego reagowania – komentuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services w Polsce. Wyzwaniem dla branży transportowej jest również niestabilna sytuacja na rynku paliw. Jest ona szczególnie istotna w sytuacji, gdy przedsiębiorca decyduje się na dłuższą współpracę uwzględniającą z góry określone wynagrodzenie. Ponadto niepokój wśród prowadzących biznesy budzą zmiany w prawie.

Jako główne sposoby zabezpieczania się przed niewypłacalnymi kontrahentami, badane firmy wskazały weryfikację klienta w KRD lub innym biurze informacji gospodarczej (prawie 55% wskazań). Ponad 13% przedsiębiorców ubezpiecza transakcje. Jako metodę ochrony przed nierzetelnymi klientami ponad 11% respondentów wskazało współpracę z firmą windykacyjną, a prawie 4% korzystanie z faktoringu bez regresu.

Wiedząc, jak istotna jest płynność finansowa w prawidłowym funkcjonowaniu każdego przedsiębiorstwa, uruchomiliśmy kampanię „Płacę faktury – jestem gospodarczo odpowiedzialny”. Celem akcji jest promowanie dobrych praktyk, w tym opłacania faktur na czas oraz edukacja, jak radzić sobie z brakiem płynności finansowej – dodaje Jerzy Dąbrowski.

Komunikat prasowy
Komunikat prasowy

Skontaktuj 
się z autorem:

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

 • dostęp do wszystkich treści na stronie magazyn-tis.pl,
 • cotygodniową porcję newsów i inspiracji, czyli newsletter magazynu Transport i Spedycja
 • informacje o wydarzeniach organizowanych przez magazyn Transport i Spedycja,

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

Partnerzy 
strategiczni:
Partnerzy
merytoryczni:
2015 @ FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
Zdjęcia udostępnia fotolia.pl