II Forum Wizja Rozwoju już wkrótce

Położenie Polski nad Morzem Bałtyckim stwarza możliwości rozwoju dla polskiej gospodarki. Jak inwestować w jednostki pływające? Jak realizować projekty szybciej i taniej? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzą eksperci II Forum Wizja Rozwoju.

2019-06-10 15:15:28

Działalność naukowo-badawcza, zagospodarowanie obszarów morskich, rozwój transportu morskiego i infrastruktury portowej oraz bezpieczeństwo żeglugi i statków to tylko kilka z zadań, które realizuje krajowa gospodarka morska. Efektywne zarządzanie stoczniami i portami z uwzględnieniem logistyki i innowacyjnych rozwiązań to szansa, żeby Polska umocniła swoją pozycję na rynku światowym. Tym bardziej, że na rodzimy przemysł stoczniowy składają się w dużym stopniu producenci komercyjnych jednostek oraz prywatne przedsiębiorstwa. Jednym z symboli krajowej gospodarki morskiej jest zbudowany w latach 20 port w Gdyni – mieście, w którym odbywa się II Forum Wizja Rozwoju.

Eksperci bloku tematycznego: Jerzy Miotke, Jerzy Czuczman, Marek Orent,  Henryk Ogryczak,  Adam Potrykus omówią m.in. rozwój transportu morskiego i infrastruktury portowej oraz jego wpływ na polską gospodarkę. Porozmawiamy także o tym, w jaki sposób sektor morski musi dostosowywać się do potrzeb współczesnego świata i realizować działania z szacunkiem dla środowiska. Przyszłością tego segmentu rynku są nowoczesne porty przyjmujące największe statki i wykorzystujące energię w sposób racjonalny.

Ważnym zagadnieniem, które również zostanie omówione podczas gdyńskiego Forum będzie współpraca Polski w wielu zakresach z pozostałymi państwami regionu. Kooperacja sprzyja rozwojowi regionu i efektywniejszemu wykorzystaniu jako zasobów. Specjaliści przedyskutują, jakie działania należy podjąć, aby rozwiązywać problemy związane z położeniem w pobliżu Morza Bałtyckiego takie jak: transport morski, nowe źródła energii i czystość wód.

Kolejnym istotnym tematem związanym z gospodarką morską jest turystyka. W sezonie letnim do polskich portów zawijają statki z rozmaitych zakątków świata. Eksperci Forum omówią, w jaki sposób należy budować wizerunek Polski jako atrakcyjnej, nadmorskiej destynacji, aby do naszego kraju przybywało jak najwięcej zagranicznych jednostek. 

W drugiej edycji Forum Wizja Rozwoju nie mogło zabraknąć tematu polskich stoczni. Zaproszeni goście specjalizujący się w branży morskiej zastanowią się, jak będzie wyglądała przyszłość jednego z sektorów stoczniowych – remontów, który jest polską specjalnością.

Podczas wydarzenia zostanie również wręczona europejska nagroda CEMT 2018. Laureatami są Stocznia Crist i biuro projektowe StoGda za opracowanie projektu i wykonanie pierwszego w Unii Europejskiej promu pasażersko-samochodowego z napędem elektrycznym.

II Forum Wizja Rozwoju jest największym wydarzeniem gospodarczym w północnej Polsce. Odbędzie się w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej w dniach 24-25 czerwca 2019 r. 

Patronat honorowy nad II Forum Wizja Rozwoju objął Premier Mateusz Morawiecki.

Partnerami merytorycznymi Forum są ministerstwa: Cyfryzacji, Finansów, Infrastruktury, Inwestycji i Rozwoju, Obrony Narodowej, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Przedsiębiorczości i Technologii. Grono to powiększa Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Mecenasem wydarzenia został PKN Orlen. Partnerzy strategiczni to Bank Gospodarstwa Krajowego, KGHM Polska Miedź S.A. oraz LOTOS S.A. Partnerami głównymi Forum są ENERGA S.A., Fundacja KGHM Polska Miedź i Totalizator Sportowy Sp. z o.o., a Partnerem+ Bank PKO BP. Pozostali partnerzy to: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., DGT Sp. z o.o., Gas Storage Poland Sp. z o.o., Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A., Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polski Fundusz Rozwoju, Polski Holding Nieruchomości S.A., Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o., Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Partnerami kolejowymi są PKP S.A. oraz POLREGIO Sp. z o.o.

ZNAJDŹ NAS: