Grupa Raben uruchomiła nowy magazyn pod Poznaniem

W ramach rozbudowy największego centrum logistycznego Grupy Raben, w podpoznańskim Robakowie powstała nowoczesna hala magazynowa o powierzchni 21 tys. m². Po zakończeniu inwestycji, Centrum Logistyczne w Gądkach zajmuje 120 tys. m2 powierzchni magazynowej, z możliwością składowania 185 tys. palet. Uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło 20 maja.

2019-05-21 20:05:44

Inwestycja zlokalizowana jest na terenie Centrum Magazynowo – Logistycznego Raben Logistics Polska, znajdującego się przy ulicy Zbożowej w Robakowie, w bezpośrednim sąsiedztwie drogi S11 i 5km od węzła Krzesiny, łączącego drogę S11 z autostradą A2.

Magazyn logistyczny wysokiego składu pomieści 41 tys. palet i podzielony został na pięć  stref, w tym specjalistyczne, które m.in. umożliwiają składowanie aerozoli, czy utleniaczy. Każda ze stref oddzielona jest ścianami wydzielenia pożarowego REI 240 z bramami pożarowymi o odporności ogniowej EI 120. Instalacje tryskaczowe, podsufitowe i wewnątrzregałowe zostały wykonane zgodnie ze standardem FM Global. Aby minimalizować zagrożenie dla środowiska, posadzka w nowych obiektach jest odporna na działanie parafiny, alkoholu, rozpuszczalników, aerozoli i smarów, zgodnie z niemiecką regulacją WGK-2

W celu uzupełnienia wachlarza towarów, które mogą być składowane w tym magazynie, w ramach inwestycji jedną z komór w istniejących obiektach dostosowano do składowania szerokiego przekroju towarów sklasyfikowanych wg normy NFPA jako ciecze palne klas IA, IB, IC. Taki asortyment wymaga odpowiedniego zabezpieczenia p.poż., dlatego w jednej z hal zamontowany został system pianowy – high expansion foam. System ten jest wykonany zgodnie  ze standardami  FM GLOBAL.

Bezpieczeństwo naszych pracowników, czy naszych sąsiadów jest w Grupie Raben wartością nienegocjowalną. Stąd, stawiając nowe obiekty dbamy o wyposażenie ich w najnowocześniejsze systemy, takie jak np. nowoczesny system automatycznego gaszenia pianą.” – komentuje Wojciech Szafran, Dyrektor Regionu, Raben Logistics Polska.

Inne ciekawe rozwiązania to zastosowanie regałów z wąskimi alejami, co z kolei wymaga wykorzystania specjalnego typu wózków.

„W naszym magazynie funkcjonują wózki systemowe z nawigacją, co z pewnością ułatwia pracę operatorów. Leasingujemy także wózki wysokiego składowania oparte na zasilaniu bateriami litowo-jonowymi, zamiast dotychczas najczęściej używanych baterii kwasowych.” – wyjaśnia Wojciech Szafran.

Obiekt dedykowany jest także do produkcji co-packingowej. W tym celu przygotowana została specjalistyczna powierzchnia, uzbrojona w automatyczne rozwiązania wspierające procesy kompletacji oraz pakowania, jak np. linia do produkcji standów, zgrzewarki automatyczne, urządzenia etykietujące, paletyzatory, czy specjalne roboty pakujące.

Inwestycja w nowy magazyn była możliwa między innymi dzięki kontynuacji i rozszerzeniu współpracy z firmą Henkel.

„Realizowany właśnie projekt ma na celu długoterminową poprawę i optymalizację  procesów magazynowania i przygotowania dostaw. Nowoczesne rozwiązania, które wdrażamy we współpracy z firmą Raben, pozwolą nam na sprawniejszą realizację zleceń i podniesienie jakości obsługi naszych klientów.” – powiedziała Iwona Przybył, która odpowiada za całość operacji logistycznych dla dywizji Beauty Care firmy Henkel w Polsce i w krajach bałtyckich

Po zakończeniu inwestycji, Centrum Logistyczne Raben Logistics Polska w Gądkach zajmuje 120 tys. m2 powierzchni magazynowej, z możliwością składowania 185 tys. palet i prawie 18 tys. m2 powierzchni przeładunkowej (cross-dock) oraz 5000 m2 powierzchni produkcyjnej.

 

ZNAJDŹ NAS: